QForm

QFORM3D yazılımı QFORM2D’nin bir uzantısı olarak QuantorForm Ltd./Rusya tarafından 2002 yılında geliştirilmiştir. Yazılımda hem 2D hem de 3D simülasyonlar yapılabilir. QFORM2D’den gelen kolay kullanım arayüzü aynen korunmuştur. 3D simülasyon gerçekleştirmek üzere, kalıp ve iş parçası için geometrik tasarımlar herhangi bir CAD yazılımından kolayca aktarılabilir. QFORM3D, sıcak, ılık ve soğuk şekillendirme işlemlerinin simülasyonu için kullanılmasının yanı sıra Ekstrüzyon, Döner Kalıpta Şekil Verme, Isıl İşlem gibi uygulamalar için de kullanılabilir. Yazılım, malzeme akışı kusurlarını, sıcaklık dağılımını hesaplar ve deformasyon için gerekli yük ve enerji tüketimini belirler.

/ Yazılım Çözümleri / QForm
Yazılım Nasıl Çalışır?
Özellikler

QFORM 3D tek bir yazılım paketinde 2D ve 3D simülasyonları birleştirerek kullanıcıya büyük bir avantaj sağlar. Yazılım 2D analiz programının işlevselliğini ve kullanım kolaylığını sürdürmüştür. 3D simülasyon yapabilmek için gerekli tek şey kalıplar ve iş parçası için katı gövde modellerini, 2D simülasyon için ise 2D kesit hatlarını seçmektir.

Diğer tüm veri girişleri aynı 2D simülasyonda olduğu gibi hata olasılığını en aza indirmek için bir Veri Hazırlama Sihirbazı kullanılarak adım adım yapılır. 2D ve 3D simülasyonların tek bir yazılım paketinde entegre olması kullanıcılarına eşsiz bir fırsat sunar.Birden fazla operasyon adımı içeren analizler, eksenel simetri olarak modellenebilecek adımlar 2D olarak, takip eden operasyondaki karmaşık hesaplar ise 3D analiz olarak arka arkaya yapılabilir. Nesne tabanlı yazılım yapısı çok rahat ve tam entegre bir kullanıcı ortamı oluşturur. Veri hazırlama görsel olarak kontrol edilebilir ve hesaplama sonuçlarının grafik görüntüleri analizle eşzamanlı olarak görüntülenebilir. Bu yüzden yazılım, üretim sürecinin bilgisayarda değerlendirilmesi için etkili bir araçtır. Pres üzerinde gerçekleştirilen pahalı deneme yanılma süreçlerini, bilgisayar ortamındaki maliyetsiz simülasyon süreçlerine döndüren ekonomik bir yatırımdır. Yazılım IGES ve STEP dosya formatlarını destekler, böylece diğer analiz programlarının kullandığı STL formatıyla gelen doğruluk kaybının da önüne geçer.

PowerSHAPE (Delcam Plc) ile oluşturulan kalıpların yüzey modelleri de etkili bir şekilde QFORM ile kullanılabilir. Tam ve doğru kalıp ve iş parçası geometrisini kullanılabilen, aynı zamanda 2D analizlerde nonlineer (lineer olmayan) yaklaşım uzmanlığına sahip QFORM3D yazılımı, quadratic sonlu elemanları 3D problemleri çözmek için kullanan ilk ticari yazılımdır. Böylece yanda görüldüğü gibi geometri düz çizgilerle eğri köşeleri yakalayabilme sorunu çözümlenmiştir. Çözümün doğruluğunda ciddi şekilde artış yakalanır. Modellenemeyen hacim kaybında düşüş elde edilmiştir. Bu şekilde yüksek çözüm güvenilirliği ve kesinliği sağlanmıştır. Program analiz esnasında ihtiyaç duyulan anlarda otomatik olarak remesh yaparak modellenemeyen hacim kayıplarının önüne geçmektedir. Remesh aynı zamanda deformasyon bölgelerindeki hassasiyeti arttırmak için çok faydalı ve kritik bir teknolojidir.


Yazılım Nasıl Çalışır?
Kendi CAD ortamınızda katı olarak kalıp ve iş parçasını modellenir. CAD ortamında hazırlanan katı modeller IGES veya STEP formatında kaydedilir ve grafik editör olan QShape içine import edilir. Ayrıca PowerShape (Delcam Plc) ile tasarlanan yüzey IGES modeller efektif bir şekilde QShape içine import edilebilir.
Veri Hazırlama Sihirbazı

Gerekli proses parametreleri belirlenir;
İş parçasının başlangıç sıcaklığı
Soğutma zamanı
Flaş kalınlığı vb.
Uygun ekipman, iş parçası malzemesi, yağlayıcı programın içinde hazır bulunan databaseden seçilir.
Analiz “Simulate” butonuna basarak kolayca başlatılır. Bundan sonra analiz prosesi otomatik olarak devam eder herhangi bir kullanıcı müdahalesine gerek duymaz. Akıllı mesh oluşturma sistemi optimum sonlu elemanlar meshini analizin herhangi bir aşamasında tekrardan gerçekleştirebilir.
Analiz sonuçları gözden geçirilir. Programın kullanışlı arayüzü sayesinde simülasyon sonuçları kolayca değerlendirilir.

Deformasyon
Gerilme
İş parçasındaki sıcaklık ve temas birim şekil değiştirme dağılımı
Deformasyon kuvveti
Şahmerdan hareket ederken değişen enerji
Kalıpdaki gerilmeler deformasyonlar ve yüzey eğilmeleri vb. gibi sonuçlar programdan alınabilir.
"QForm" için Sizi Arayalım
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
Logolar
2006 - 2019 © Copyright SETA SİSTEM
Web Tasarım Medyatör